Forumi Vizion
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Vizion

Me Teper Njohuri,Me Teper Vizion
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 PROCESI I BOLONJËS – SFIDA E ARSIMIT TË LARTË SHQIPTAR

Shko poshtë 
AutoriMesazh
SeRiOuSbOy
Admin
Admin
SeRiOuSbOy

Numri i postimeve : 48
Join date : 26/09/2008
Location : BeRaT

PROCESI I BOLONJËS – SFIDA E ARSIMIT TË LARTË SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: PROCESI I BOLONJËS – SFIDA E ARSIMIT TË LARTË SHQIPTAR   PROCESI I BOLONJËS – SFIDA E ARSIMIT TË LARTË SHQIPTAR EmptySat Oct 04, 2008 7:53 pm

1. Procesi i Bolonjës

Studimet univeristare në Evropë janë duke iu nënshtruar një revolucioni. Institucionet evropiane të arsimit të lartë kanë pranuar sfidën dhe kanë ndërmarrë një rol kryesor për ndërtimin e Hapësirës Evropiane të Arsimit të Lartë, nëpërmjet realizimit të procesit të Bolonjës, që numëron deri sot shtatë hapa të rëndësishëm dhe ku dokumentet më të rëndësishme janë:

• Magna Charta Universitatum : “Mbi rolin që duhet të luajnë Universitetet në një shoqëri gjithnjë e më të ndërkombëtarizuar” (Bolonjë, 18 Shtator 1988).

• Konventa e Lisbonës : “Për njohjen e kualifikimeve profesionale të arsimit të lartë në rajonin e Evropës” përpiluar nga KE dhe UNESCO (8 -11 Prill 1997).

• Deklarata e Sorbonës : ‘Harmonizimi i arkitekturës së sistemit të arsimit të lartë evropian” Paris, Sorbonne, 25 Maj 1998)

• Deklarata e Bolonjës : “Ndërtimi i Hapësirës Evropiane të Arsimit të Lartë” (Bolonjë, 19 Qershor 1999).

• Kongresi i Salamankës : “Formimi i Hapësirës Evropiane të Shkollimit të Lartë” Salamanka, 29 - 30 Mars 2001.

• Mbledhja e Ministrave Evropianë të arsimit të lartë në Pragë : “Riafirmimi iobjektivit të krijimit të fushës së arsimit të lartë evropian deri në 2010” (Pragë, 19 Maj 2001).

• Konferenca e Berlinit : “Për realizimin e një Zone koherente e kohezive Evropiane të Arsimit të Lartë deri në vitin 2010” Berlin 19 Shtator 2003.


Si ju duket ky sistem?Me mire ky apo ai qe ka qene??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://WwW.ForumiVizion.tk
ArturiNumri i postimeve : 7
Join date : 02/10/2008
Age : 36

PROCESI I BOLONJËS – SFIDA E ARSIMIT TË LARTË SHQIPTAR Empty
MesazhTitulli: Hmmmmmm   PROCESI I BOLONJËS – SFIDA E ARSIMIT TË LARTË SHQIPTAR EmptySun Oct 05, 2008 1:19 pm

Pershendtje njehere seriozo..Doja edhe une qe te shtoja dicka ne lidhje me kete teme..Per mendimin tim Sistemi i bolonjes ka edhe te mirat edhe te keqijat e saj.Nje nder te mirat eshte sepse ne +2 nuk futen ata qe nuk e meritojne,futen ata qe kane mesatare dhe qe kane mesuar gjate 3 vjeteve.Kurse e keqja qe mua nuk me pelqen eshte menyra si te kalosh vitin qe eshte me Kredite.Kjo gje mua nuk me pelqen.eshte pak e komplikuar. Smile Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
PROCESI I BOLONJËS – SFIDA E ARSIMIT TË LARTË SHQIPTAR
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Vizion :: Tema Shoqerore :: Arsimi-
Kërce tek: