Forumi Vizion
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forumi Vizion

Me Teper Njohuri,Me Teper Vizion
 
ForumForum  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Programi i Qeverise 2005-2009

Shko poshtë 
AutoriMesazh
SeRiOuSbOy
Admin
Admin
SeRiOuSbOy

Numri i postimeve : 48
Join date : 26/09/2008
Location : BeRaT

Programi i Qeverise 2005-2009 Empty
MesazhTitulli: Programi i Qeverise 2005-2009   Programi i Qeverise 2005-2009 EmptyThu Oct 02, 2008 9:36 pm

PROGRAMI I QEVERISE
2005-2009
Paraqitur ne Kuvendin e Shqiperise
Tirane me, 08.09.2005


PERMBAJTJA


*OBJEKTIVAT E SHOQERISE SHQIPTARE DHE QEVERISJA

*SYNIMET THEMELORE DHE REFORMAT ME TE RENDESISHME TE QEVERISJES PER ZHVILLIM DHE INTEGRIM

*KONSOLIDIMI I SISTEMIT DEMOKRATIK DHE GARANTIMI I TE DREJTAVE THEMELORE TE NJERIUT

*SISTEMI ZGJEDHOR

*REFORMAT INSTITUCIONALE

*Kuvendi

*Drejtesia

*Decentralizimi dhe autonomia vendore

*Reformimi i ekzekutivit qendror dhe administrata publike

*TE DREJTAT THEMELORE

*Te drejtat pronesore. Kthimi i pronave

*Te drejtat e minoriteteve etnike. Romet dhe Egjiptianet

*E drejta e informimit dhe liria e medias

*Garantimi i procesit te drejte ligjor

*Liria e besimit

*ZBATIMI I PLOTE I LIGJIT- SHTETI LIGJOR

*LUFTA KUNDER KORRUPSIONIT- QEVERISJE ME DUAR TE PASTRA

*Parandalimi i korrupsionit. Transparenca. Perfshirja

*Ndeshkimi i korrupsionit

*RENDI PUBLIK. LUFTA KUNDER KRIMIT, TRAFIQEVE E TERRORIZMIT

*Lufta kunder krimit te organizuar e trafiqeve

*Angazhimi ne luften kunder terrorizmit

*Ulja e parandalimi i krimit ordiner

*Siguria rrugore

*FORCIMI I KAPACITETEVE INSTITUCIONALE E NJEREZORE PER ZBATIMIN E LIGJIT

*SISTEMI I INFORMACIONIT E DOKUMENTACIONIT

*SHTETI DHE ZYRTARET E TIJ - TE PARET QE ZBATOJNE LIGJIN

*QEVERIA NE BASHKEPUNIM ME INSTITUCIONET E PAVARURA PER ZBATIMIN E LIGJIT

*BASHKEPUNIMI ME PARTNERET NDERKOMBETARE

*EDUKIMI LIGJOR

*ZHVILLIMI I SHPEJTE DHE I QENDRUESHEM EKONOMIK E NJEREZOR

*HAPJA E TREGUT. KONKURRENCA E LIRE DHE E NDERSHME

*Garantimi i te drejtave pronesore e tregtare

*Konkurrenca e lire dhe anti-monopoli

*Te drejtat e konsumatorit

*Reduktimi i barrierave administrative

*Informacioni ne sherbim te tregut te lire

*Partneriteti publik- privat bazuar ne rregullat e tregut te lire e te konkurrences se ndershme

*ZHVILLIMI I TREGUT BANKAR E FINANCIAR. RRITJA E KREDITIMIT

*Mbikqyrja dhe rregullimi i sektorit financiar

*Tregu bankar dhe rritja e kreditimit

*Zgjerimi i mikrokredise

*Tregu i kapitaleve dhe Bursa e Tiranes

*Tregu i sigurimeve

*REDUKTIMI I PESHES SE EKONOMISE INFORMALE

*SHQIPERIA: VENDI ME ATRAKTIV PER INVESTIMET E HUAJA

*GARANTIMI I STABILITETIT MAKROEKONOMIK

*Ulja e deficit buxhetor dhe e borxhit publik

*Norma e pershtatshme vjetore e inflacionit

*Treguesit e tjere makroekonomike

*POLITIKAT DHE ADMINISTRIMI FISKAL

*Sherbimi i te hyrave publike. Administrimi fiskal. Disiplina, transparenca, thjeshtesia dhe ndershmeria fiskale.

*Me pak taksa - shkalle tatimore me te uleta

*PRIORITETET E ZHVILLIMIT DHE SHPENZIMET BUXHETORE

*BUXHETIMI BAZUAR NE PRIORITETE. TRANSPARENCA DHE PJESEMARRJA. ADMINISTRIMI I SHPENZIMEVE PUBLIKE.

*ZHVILLIMI I INFRASTRUKTURES

*Transporti, rruget, portet dhe aeroportet

*Sigurimi i ujit te pijshem per cdo familje

*Energji e mjaftueshme, e lire dhe e garantuar

*Telekomunikacioni i lire, cilesor dhe i shumellojshem per te gjithe shqiptaret


*ZHVILLIMI NJEREZOR

*Arsim cilesor dhe masiv

*Sherbim shendetesor i garantuar, cilesor dhe i ndershem

*Kultura dhe sporti ne sherbim te zhvillimit ekonomik e njerezor

*PRIORITETET E ZHVILLIMIT EKONOMIK DHE POLITIKAT MBESHTETESE

*Turizimi dhe rritja e e tij e shpejte, cilesore dhe shumeformeshe

*Kalimi nga aktiviteti bujqesor ne biznesin agrar. Zhvillimi i agroindustrise.

*Rritja e konkurrueshmerise dhe kapja e tregjeve per eksport.

*ZHVILLIM I INTEGRUAR E HARMONIK URBAN, RURAL DHE MBROJTA E MJEDISIT

*Zhvillimi i integruar rural perfshire zonat malore te vendit

*Zhvillimi harmonik e i qendrueshem urban. Legalizimi i banesave.

*Mbrojtja e mjedisit dhe perdorimi i qendrueshem i burimeve natyrore

*NATYRA SOCIALE E SHTETIT.

*PUNESIMI I PLOTE. REDUKTIMI I PAPUNESISE

*PAGAT DHE PENSIONET

*REDUKTIMI I VARFERISE DHE KUJDESI SOCIAL

*Reduktimi i varferise

*Kujdesi social per grupet dhe individet ne nevoje

*Zgjidhja e problemit te familjeve te pastreha

*Kujdesi dhe integrimi i ish te perndjekurve politike

*Respekti dhe kujdesi pa diskriminim ndaj veteraneve

*KUJDESI PER EMIGRACIONIN. INTEGRIMI I EMIGRANTEVE TE RINJ E TE VJETER NE ZHVILLIMIN E VENDIT

*Perfshirja aktive e emigranteve ne zhvillimin e vendit

*Perkushtimi per mbrojtjen dhe garantimin e te drejtave te emigranteve

*BARAZIA GJINORE

*INTEGRIMI EUROPIAN DHE EUROATLANTIK.

*ZBATIMI DHE KOORDINIMI I REFORMAVE EUROPIANIZUESE E INTEGRUESE

*POLITIKA E JASHTEME NE FUNKSION TE INTEGRIMIT EUROPIAN E EUROATLANTIK, TE PAQES E STABILITETIT RAJONAL

*SIGURIA KOMBETARE. ANETARESIMI NE NATO. KONTRIBUTI I SHQIPERISE PER PAQEN DHE SIGURINE GLOBALE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://WwW.ForumiVizion.tk
 
Programi i Qeverise 2005-2009
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Vizion :: Media dhe Politika :: Politika Shqiptare-
Kërce tek: