Forumi Vizion

Me Teper Njohuri,Me Teper Vizion
 
ForumForum  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Fjetja ne pune permireson kujtesen

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ArturiNumri i postimeve : 7
Join date : 02/10/2008
Age : 34

MesazhTitulli: Fjetja ne pune permireson kujtesen   Thu Oct 02, 2008 10:47 pm

Fjetja në vendin e punës vetëm për disa minuta mund të përmirësojë aftësitë e kujtesës dhe ato mentale, kanë publikuar shkencëtarët gjermanë.
Doktori Olaf Lahl nga universiteti në Duisburg ka dëshmuar se gjumi afatshkurtër bën punë shumë më shumë sesa çlodhja e gjatë e trurit – ajo, në fakt, mund të përmirësojë efektshmërinë e kujtesës dhe atë mentale.
Për më shumë, gjumi prej vetëm gjashtë minutash mund të ketë të njëjtin efekt në kujtesë sikur gjumi gjatë tërë natës.
Ekipi i doktorit Lahl u ka dhënë detyrë studentëve të mbajnë mend listën prej 30 fjalësh dhe ka testuar kujtesën e tyre pas një orë lojë në solitaire (loje kompjuterike me letra).
Shkencëtarët kanë përcaktuar se ata, të cilët kanë fjetur disa minuta, më mirë e kanë kryer detyrën sesa ata që kanë qëndruar të zgjuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Fjetja ne pune permireson kujtesen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Vizion :: Nën Forumet e lira :: Kuriozitete-
Kërce tek: