Forumi Vizion

Me Teper Njohuri,Me Teper Vizion
 
ForumForum  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Komandat Per IRCD NickServ

Shko poshtë 
AutoriMesazh
SeRiOuSbOy
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 48
Join date : 26/09/2008
Location : BeRaT

MesazhTitulli: Komandat Per IRCD NickServ   Thu Oct 02, 2008 3:37 pm

Te gjithe komandet ne NickServ (FULL GUIDE)

Help
Ns lejon rregjistrimin e nje nicku dhe gjithashtu mos perdorimin e tij nga te tjere! Nicket qe s’perdoren ne me shume se 20 dite jan objekt eliminimi.


REGISTER
Komanda: / Ns REGISTER passwordi email

Rregjistron nick-un. Pas rregjistrimit keshillohet te perdorni komandet SET dhe ACCESS, nje shembull real do te ishte perdorimi i komandes /ns set kill quick shpjegimi i se ciles gjindet me poshte. Sigurohuni te mos humbisni passwordin.

Sygjerime per Passwordin:

Passwordin nuk duhet te jet i njejte si emri i rregjistruar. Passwordi duhet te permbaj te pakten 5 germa/numra apo dhe te kombinuara bashke por kurrsesi nuk lejohet hapesira midis tyre!!

E-mail-i eshte i rendesishem dhe nevojitet per te konfirmuare rregjistrimin dhe per te rimarre passwordin ne raste harrese.

GROUP
Komanda: / Ns GROUP nicku passwordi

Lejon nje nick ti bashkangjitet konfigurimeve te nje nicku tjeter.
Te marresh pjes ne nje grup do te thote te ndash te njejtin konfigurim te njejtet memo dhe privilegje(accesset) ne kanal..
Dhe nese nje nick c'rregjistrohet nga grupi nicket e tjere nuk do te humbasin kurrsesi konfigurimet apo accesset.
Nuk eshte e mundur te bashkoni grupe nick-esh.
Kujdes: te gjithe nicket e nje grupi kane te njejtin password.

IDENTIFY
Komanda: / Ns IDENTIFY passwordi

Sherben per te identifikuar nje nick te rregjistruar.

LOGOUT
Komanda: / Ns LOGOUT

Anulon komanden IDENTIFY, me pak fjale nese ju jeni identifikuar me pare dhe me pas beni LOGOUT nese keni accesse ne nje kanal nuk mund te beheni me op apo jipni voice userave sepse nicku do te figuroj si i paidentifikuar por gjithsesi nuk do te ndryshohet ne GUEST. Per te gezuar accesset qe keni ne kanal do ju duhet te beni serish /ns identify passwordi ..

DROP
Komanda: / Ns DROP [nicku]

C’rregjistron nickun. Nje nick i eliminuar eshte i disponuar te rregjistrohet serish.

ACCESS
Komanda: / Ns ACCESS ADD mask
ACCESS DEL mask
ACCESS LIST

Paraqet dhe modifikon listen e aksese-ve te nicku-t juaj. Behet fjale per listen e adresave qe njihen automatikishte nga Ns-ja dhe lejojn perdorimin e nick-ut. Nese deshironi t’perdorni nick nga adresa te ndryshem duhet t’perdorni komanden IDENTIFY.

Shembuj:

ACCESS ADD pippo@*.disney.it
Useri me ident. pippo perdor access-et, qe ai ka, nga cdo kompjuter i dominit disney.it.

ACCESS DEL pippo@*.disney.it
Anulon efektin e komandes me larte.

ACCESS LIST
Paraqet listen e aksese-ve aktuale.

SET
Komanda: / Ns SET opcionet parametrat

Ne vend te "opcione" mund te shkruani nje nga opcionet e me poshtem:

DISPLAY Vendos nje emer grupit tuaj
EMAIL Vendos nje adres emaili nickut tuaj
GREET Vendos nje mesazh mire se ardhje
HIDE Fsheh disa informacione rreth nickut
ICQ Vendos nickut nje numer ICQ
KILL Aktivon/dizaktivon mbrojtjen e nickut
LANGUAGE Cakton gjuhen e perdorur ne sherbimet.
PASSWORD Nderron passwordin .
PRIVATE Fsheh nickun nga lista
SECURE Aktivon/dizaktivon sigurimin e nje nicku
URL Vendos nje url (website)
AUTOOP Nese opcioni eshte ON merrni @ sapo te identifikoheni ne te kundert duhet te beni komanden /cs op #kanali, gjthm nese keni access ...

Per t’perdorur opcionet me larte duhet te identifikoheni me pare /cs identify passwordi.

SET DISPLAY
Komanda: / Ns SET DISPLAY emri-ri

Vendos emrin per te cilin Sherbimet i referohen nje grupi nickesh.
"emri" i ri duhet ti perkasi nje prej nick-ve prezent ne grupe.

SET PASSWORD
Komanda: / Ns SET PASSWORD passwordi-ri

Nderron passwordin e nick-ut.

SET LANGUAGE
Komanda: / Ns SET LANGUAGE numri

Nderron gjuhen e sherbimeve, "numri" duhet te zgjidhet nga nje liste e cila do t’ju shfaqet duke bere /ns help set language.

SET URL
Komanda: / Ns SET URL url

Vendos adres websiti ne infon e nickut, shfaqet kur dikush ben /ns info emri.

SET EMAIL
Komanda: / Ns SET EMAIL emaili

Vendos adres emaili ne infon e nickut, shfaqet kur dikush ben /ns info emri.

SET HIDE
Komanda: / Ns SET HIDE {EMAIL | USERMASK | QUIT} {ON|OFF}

Lejon te fshihni informacionet kur dikush ben /Ns INFO nicku. Mund te fshihni (EMAIL-in), (USERMASK) dhe mesazhin e daljes QUIT). Parametri 2-te specifikon nese informacioni rreth nje emaili, usermask ose quit duhet te jet i dukshem (OFF) apo i fshehur (ON).

SET ICQ
Komanda: / Ns SET ICQ numri

Vendos numer ICQ ne infon e nickut, shfaqet kur dikush ben /ns info emri.

SET GREET
Komanda: / Ns SET GREET mesazhi

Vendos mesazh pershendetes i cili shfaqet kur futeni ne kanale; per te funksionuar duhet te keni akses ne kanal dhe gjithashtu boti duhet t'lejoj greet messagge!

SET KILL
Komanda: / Ns SET KILL {ON | QUICK | IMMED | OFF}

Aktivon/dizaktivon mbrojtjen e nickut.
Kur eshte ON keni nje minute kohe per tu identifikuar me pas nicku ndryshohet ne Guest.
Nese zgjidhni QUICK keni 20 sekonda kohe per tu identifikuar me pas nicku ndryshohet ne Guest.
Nese zgjidhni IMMED, nicku do te ndryshohet menjeher, keshillohet te mos perdoret ky opcion. Opcioni IMMED mundet dhe te mos jet i disponuar.

SET SECURE
Komanda: / Ns SET SECURE {ON | OFF}

Aktivon/Dizaktivon ne nickun tuaj sigurimin ne Ns. Kur SECURE eshte aktive, duhet te identifikoheni si padroni i nickut dhe pse adresa juaj ben pjes ne listen e aksese-ve. Gjithsesi nese jeni ne listen e akseseve NickServ nuk do te ndryshoj nickun tuaj dhe pse eshte aktivuar opcioni KILL.

SET PRIVATE
Komanda: / Ns SET PRIVATE {ON | OFF}

Aktivon/Dizaktivon privacy-n e nickut tuaj . Kur PRIVATE eshte aktiv, nicku nuk shfaqet ne listen e nickeve tkur behet komanda /ns LIST nick!user@host . Kushdo qe deshiron info rreth nickut mund te bej komanden /ns INFO nicku.

UPDATE
Komanda: / Ns UPDATE

Azhornon nickun, me pak fjale kontrollon nese kan ardhur memo te reja, vendose chanmodet e nevojshem, azhornon vhost-in dhe userflags-et si per shembull (hera fundit qe jeni pare, etj).

SETKomanda: / Ns SET {ON | OFF}

Nese eshte aktive, sherbimet komunikojn me ju duke perdorur mesazhet(query),ne te kundert perdorin notices.

RECOVER
Komanda: / Ns RECOVER nicku [passwordi]

Rekuperon nickun nese perdoret nga dikush, eshte e njejte si opcioni (kill).

Me gjeresisht:
Ndersa perdore komanden Ns-ja do te lidh nje user jo real ne menyre shkeputjen e userit tjeter, perdoruesi jo real do te qendroj ne linje nje minute ne menyre qe askush te mos ket padronanc te nickut qe aplikohet komanda; pas nje minuti, munde t'perdorni serish nickun. Por nese s'prisni nje minute atehere mund t'perdorni komanden RELEASE gjithmon pasi keni bere komanden RECOVER.

RELEASE
Komanda: / Ns RELEASE nick [passwordi]

Nicku juaj behet i disponuar menjehere.
Me gjeresishte:
Ns-ja heq bllokimin e aplikuar mbi nickun tuaj, i cili sic e thame eshte shkaktuar nga (KILL) ose (RECOVER), bllokim i cili zgjaste nje minute.

GHOST
Komanda: / Ns GHOST nicku [passwordi]

Shkeput nje nick "fantazem" ne rastin konkret nicku juaj vazhdon te jete prezente ne elenkun e nick-ve dhe pse mund t'keni dalur nga mirc, me ane te kesaj komande rrimeret perseri.

INFO
Komanda: / Ns INFO nicku [ALL]

Shfaq info te ndryshme rreth nje nicku, si data rregjistrimit, data hyrjes dhe adresa e fundit etj. Per te pasur me teper informacione shkruani /ns info nicku ALL, gjithsesi all eshte i disponuar per padronin e nickut dhe IrcOp-et.

ALIST
Komanda: / Ns ALIST [livelet]

Shfaq kanalet qe keni akses. Mund dhe te shkruani thjeshte /ns alist, nese deshironi te shikoni kanalet ne te cilat jeni sop /ns alist sop.

GLIST
Komanda: / Ns GLIST

Shfaq nicket e nje grupi.

STATUS
Komanda: / Ns STATUS nick (e perdorur nga IrcOp)

Tregon nese nje user eshte padroni i vertet i nje nicku.
Pergjigja do t’ket formatin: nicku kodi-statusit, kodi-statusit
mund te jet:

0 - useri nuk eshte ne linje ose nicku nuk eshte i rregjistruar
1 - useri nuk eshte padroni nickut
2 - useri njihet si padroni ndermjet listes se akseseve
3 - useri njihet si padroni ndermjet identifikimit me password

Ne nje komande mund t’dergohet kerkesa nga 1 - 16 nick, nese nuk shkruani asnje nick pergjigjja do ti referohet nickut tuaj.

SENDPASS
Komanda: / Ns SENDPASS nicku (e perdorur nga IrcOp)
Dergon ne emailin tuaj passwordin e nickut, komanda eshte e disponuar vetem per IrcOp.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://WwW.ForumiVizion.tk
 
Komandat Per IRCD NickServ
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi Vizion :: Nën Forumet e lira :: Chat-
Kërce tek: